Naši žiaci dvakrát na Majstrovstvách Slovenska - výsledky

05.05.2018 13:59

Uplynulý týždeň sa konali v  1. mája Ružomberku Majstrovstvá SR družstiev st. žiakov a po nich v Prešove 2.-3.mája aj  Školské majstrovstvá v stolnom tenise žiakov ZŠ a osemročných gymnázií . Na obe podujatia sa prebojovali aj žiaci nášho oddielu a to ako víťazi  1.ligy Trnavského kraja a tiež ako víťazi Školských majstrovstiev Trnavského kraja. 

V Ružomberku sa predstavila takmer kompletná špička  v kategórii st.žiakov . Najväčším favoritom bolo družstvo ŠOG Nitra z Filipom Delinčákom (2.hráč slovenského rebríčka) a Félixom Ivančom (4.) . Svoju dominanciu aj potvrdilo, keď suverénne zvíťazilo pred Ružomberkom a Topoľčanmi , hoci aj tieto družstvá mali vo svojom strede hráčov z TOP 10 slovenského rebríčka.  Na štvrtom mieste skončili Lok. Košice, na piatom MSK Čadca , na šiestom ŠKST Karlova Ves.  Siedmu priečku napokon obsadili hráči ŠK Orion Belá nad Cirochov práve pred našim družstvom. Naši  hrali v zostave  Tomáš Hyža, Tomáš Matovič a Adrián Rolenčík . V základnej skupine postupne prehrali s Košicami 0: 3 , keď jediný set vyhral Tomáš Hyža s Palušekom (16 v rebríčku), s Čadcou a Nitrou tiež po 0 : 3.

Obsadili tak v skupine podľa očakávania posledné 4. miesto a v boji o 7. miesto sa stretli s Belou nad Cirochou. Favoriti boli rozhodne , aspoň čo sa týka rebríčkového postavenia naši súperi , ale naši začali výborne , keď Tomáš Hyža zdolal jasne Országha(43.) 3 : 0, Tomáš Matovič Charituna(54.) 3:2 a na zápasy sme viedli 2 : 0 , takže našim stačilo už len jedno  víťazstvo...Žiaľ, Adrián Rolenčík aj napriek veľkej snahe nestačil na Mitríka(75.)  a tak na ďalšiu dvojhru nastúpil Tomáš Hyža proti Charitunovi, ktorého herný štýl mu sedel menej . A hoci dokázal vyrovnať z nepriaznivého stavu 0 : 2 na 2 : 2 , rozhodujúci set patril súperovi. V rozhodujúcej dvojhre Tomáš Matovič , podobne ako pred ním Tomáš Hyža vyrovnal na 2 : 2 , ale piaty set ani on nezvládol a tak sme sa museli uspokojiť aj s ôsmym miestom.  Napriek tomu naši svojim vystúpením síce neoslnili , ale ani nesklamali . Už samotný postup medzi slovenskú elitu je pre Jaslovské Bohunice obrovským úspechom . 

     Po skončení majstrovstiev v Ružomberku sa naši presunuli do Prešova, kde sa zúčastnili  Školských Majstrovstiev Slovenska v stolnom tenise žiakov základných škôl a osemročných gymnnázií , kde postúpili ako víťazi krajského kola. Na ceste do Prešova sa k nim pridal ešte aj Marek Hulík . V Prešove sa hralo podobným systémom ako v Ružomberku , avšak okrem dvojhier sa hrala aj štvorhra a stretnutie dvoch družstiev sa končilo  dosiahnutím 4. bodu . Naše družstvo bolo opäť nasadené ako posledné ôsme, nakoľko  naši hráči sú v slovenskom rebríčku na nízkych pozíciách , keďže sa nezúčastňujú turnajov SPM(Slovenský pohár mládeže).  Aj napriek tomu sme verili v lepší výsledok ako v Ružomberku a po zhliadnutí súpisiek súperov sme si dali cieľ obsadiť 5. miesto . Prvé štyri nasadené družstvá boli opäť nabité "esami" . Dokonca družstvo ZŠ Energetikov Prievidza, ktoré malo Delinčáka a Ivanča posilnil ešte Jakub Goldír, najväčší súčasný talent slovenského st. tenisu , ktorý je prvý v rebríčku SR ml. žiakov a 6. v rebríčku st. žiakov.  Naši sa v základnej skupine najprv stretli  so ZŠ Ďumbierska  B. Bystrica , ktorú zdolali po dobrom výkone 4 : 0 ( Hyža a Matovič po 1.5, Hulík 1) . Potom prehrali s Šp.gym. Trieda SNP 104, Košice 2   1: 4 (Matovič 1) a s ZŠ s MŠ Školská 447/2, Turč. Teplice  0 : 4 . Za Turč. Teplice hrali hráči , ktorý deň predtým štartovali za Ružomberok na M -SR klubov a obsadili tam 2. miesto. V skupine tak naši obsadili vytúžené 3. miesto a na druhý deň hrali o 5. miesto s Gym. Ľ. Štúra Modra. Naši nezačali dobre , Tomášovci prehrali obe prvé dvojhry a bolo 2 : 0 pre súpera . Našťastie k obratu zavelil Adrián Rolenčík, ktorý zmietol trojku súpera 3:0 . O vyrovnanie sa pričinila dvojica Tomáš Matovič a Tomáš Hyža, ktorí vo  štvrohre po urputnom boji  zvíťazili 3 : 2 a vyrovnali tak stav stretnutie na 2 : 2 .  V ďalšej dvojhre Tomáš Hyža nedal šancu súperovej trojke (3: 0) a potom Tomáš Matovič v najkrajšom zápase celého stretnutia po takmer životnom výkone zdolal Jakuba Krebsa (inak hráč Pezinka) tesne 3 : 2 a mohli sme sa radovať z krásneho piateho miesta. Tomáš inak viedol už 2 : 0 na sety , súper vyrovnal a v piatom sete mal dokonca 2 mečbaly . Set napokon vyhral Tomáš 15 : 13.  Žiaci nášho stolnotenisového oddielu sa tak zaslúžili o historický úspech svojej ZŠ , veď 5. miesto na Slovensku je priam fantastický výsledok !  Za svoj výkonnostný rast však vďačia aj svojej ZŠ, ktorá poskytuje nášmu oddielu priestory a vychádza všemožne v ústrety. 

Verím, že táto spolupráca školy a oddielu bude aj s prispením obce ďalej úspešne pokračovať a možno sa dočkáme v budúcnosti podobných a možno aj väčších úspechov.    Podrobné výsledky oboch majstrovstiev si môžete pozrieť  na stránkach www.sstz.sk/subory/kalendar/1718spm/1718_MSR_stci_dr_Ruzomberok.pdf   a  www.skolskysport.sk/file/Tournament/49729/%C5%A0%20MS%20ZS%20-%20kone%C4%8Dn%C3%A9%20v%C3%BDsledky%20clapci%20+%20diev%C4%8Dat%C3%A1.pdf 

 

 

 

Karol Gajdoš st.